Wady i zalety kamer w miejscach publicznych
W dzisiejszych czasach kamery obserwują nas niemal na każdym kroku, gdyż są one zainstalowane w wielu miejscach publicznych, aby zagwarantować bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i osób odwiedzających dany obiekt. Zwykle ludzie nie zwracają na nie uwagi, ale są też takie osoby, które uważają, że naruszają ich prawa do zachowania prywatności.
Do tych osób należą przede wszystkim pracownicy, którzy mają do czynienia z monitoringiem wizyjnym na całym terenie zakładu pracy. Mimo, że budzi on sporo kontrowersji i niechęci to kamery przynoszą bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające uzyskać zdecydowanie więcej korzyści z ich wdrażania. W tym artykule postaramy się wymienić najważniejsze zalety i wady obecności kamer w miejscach publicznych.
- Jakie korzyści płyną z obecności kamer w obiektach użyteczności publicznej?
- Jakie minusy wynikają z montażu monitoringu w miejscach publicznych?
- Gdzie najczęściej instalowane są kamery?
Jakie korzyści płyną z obecności kamer w obiektach użyteczności publicznej?
Bardzo często w miejscach publicznych dochodzi do zakłócenia porządku i licznych wykroczeń, do których uczestnicy wzywają policję lub inne służby odpowiedzialne za utrzymanie porządku publicznego. Bez zainstalowanych kamer w miejscu zdarzenia nie ma niepowtarzalnych dowodów świadczących o winie oskarżonych osób, przez co sytuacje konfliktowe muszą zostać wyjaśnione słownie. W efekcie wiele sytuacji mogłyby pozostawiać po sobie wiele wątpliwości, gdy wersje uczestników wydarzenia diametralnie się od siebie różniły.
Monitoring wizyjny powinien znajdować się w takich miejscach jak galerie handlowe, biura, hotele, szkoły, dworce kolejowe czy parkingi. Zainstalowane kamery nie tylko zwiększają poziom bezpieczeństwa danego obiektu, ale także działają jako ostrzeżenie i przestroga dla osób nie przestrzegających prawa. Dzięki nim w latach 90-tych zauważono bowiem faktyczny spadek popełnianych przestępstw – kradzieży, włamań i uszkodzenia mienia. Oprócz tego warto podkreślić, że kamery pomagają kontrolować osoby wchodzące do budynków i terenów zamkniętych, do których mają dostęp tylko uprawnieni pracownicy.
Kolejnym plusem monitoringu w obiektach użyteczności publicznej i komunikacji miejskiej jest to, że kamery tworzą tak jakby sieć podglądu miasta, którą można wykorzystać w złapaniu poszukiwanego przestępcy lub zaginionej osoby. Oczywiście nie stanowią one jednego wspólnego systemu dla wszystkich obiektów posiadających monitoring. Mianowicie przy poszukiwaniach materiał wideo uzyskuje się z wielu różnych miejsc, znajdujących się blisko siebie. Na szczęście dzięki profesjonalnemu oprogramowaniu do monitoringu np. firmy Milestone wyciągnięcie nagrania przedstawiającego wydarzenie sprzed kilku dni to żaden problem. Wystarczy tylko określić jego datę i godzinę, by system przygotował odpowiedni materiał dla służb.
Jakie minusy wynikają z montażu monitoringu w miejscach publicznych?
Spora część społeczeństwa nie potrafi czuć się swobodnie w przestrzeni publicznej, ponieważ ma świadomość, że są stale obserwowani przez kamery. W rezultacie osoby te są bardzo skrępowane, a nawet tracą zaufanie do właścicieli takich firm. Największy problem stanowią kamery umieszczane w toaletach, szatniach i miejscach pracy. Przez ich obecność wśród pracowników zakładów rośnie negatywny stosunek do swoich przełożonych, zamiast podnosić ich efektywność. Z tej racji monitoring w każdym zakładzie pracy powinien być zaprojektowany w taki sposób, żeby zatrudnione osoby miały do dyspozycji miejsca wolne od kamer, gdzie mogliby spokojnie odpocząć i zrelaksować się.
Niestety nie ma idealnego rozwiązania, w którym można byłoby jednocześnie zadbać o prywatność pracowników, jak i kontrolować ich uczciwość, produkcyjność i bezpieczeństwo. Jednak brak kamer w miejscach publicznych wiąże się bezpośrednio z wieloma niewyjaśnionymi zdarzeniami, co z kolei prowadzi do wzmożonej możliwości wystąpienia zagrożeń przestępczością i innych niekorzystnych skutków.
Gdzie najczęściej instalowane są kamery?
- lotniska,
- dworce kolejowe,
- metra,
- przejścia podziemne,
- parkingi,
- instytucje publiczne,
- szkoły,
- biura,
- hotele,
- banki,
- zakłady pracy,
- sklepy.