Jak wybrać wersję oprogramowania XProtect do zarządzania monitoringiem?
Jedną z ważniejszych kwestii w tworzeniu monitoringu wizyjnego w danym obiekcie jest wybór oprogramowania do zarządzania VMS. Dlaczego? Dlatego, że pomaga on chronić ludzi i własne mienie poprzez dostarczanie wielu możliwości związanych z zarządzaniem zarejestrowanego materiału wideo, alarmami czy innymi zdarzeniami.
Wybierając zatem system VMS, należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i co ważniejsze kompatybilność z pozostałym sprzętem do monitoringu (kamerami i rejestratorami NVR), aby nie tworzył problemów podczas pracy. Z tej racji opracowano zaawansowany i jednocześnie przyjazny użytkownikowi system Milestone XProtect, który wykorzystuje dziś naprawdę spora część społeczeństwa na całym świecie. Sprawdź, jak dobrać wersję produktu pod swoje potrzeby.
- Określ liczbę kamer
- Monitoring wizyjny dla jednej lub wielu lokalizacji
- Czy w systemie nadzoru będą wykorzystywane integrację innych aplikacji?
- Podgląd na żywo 24/7
- Bezawaryjność systemu do monitoringu wizyjnego
Określ liczbę kamer
Pierwszą rzeczą, jaką powinno się zrobić przed zakupem wszystkich elementów do monitoringu jest plan budynku, na którym zaznaczone są punkty, gdzie będą zainstalowane kamery. Pozwoli to dokładnie określić ilość potrzebnych kamer, aby mogły rejestrować najważniejsze miejsca lub cały dostępny teren. Podstawowa wersja produktu XProtect Essential zapewnia stworzyć małą sieć monitoringu wizyjnego z 8 kamerami. Natomiast gdy to nie wystarczy, należałoby się zastanowić nad bardziej zaawansowanym oprogramowaniem do zarządzania VMS – XProtect Professional, XProtect Corporate, XProtect Expert lub XProtect Express. Każdy z tych pakietów bowiem oferuje nieograniczoną liczbę kamer w pomieszczeniu.
Monitoring wizyjny dla jednej lub wielu lokalizacji
Najprostszy monitoring wizyjny bazuje zazwyczaj na jednej lokalizacji, czyli cały system nadzoru znajduje się w pojedynczym obiekcie. Z kolei kamery są najzwyczajniej w świecie porozrzucane po budynku, tak aby mogły rejestrować teren z różnych miejsc. Jednakże należy pamiętać, że w przypadku większości firm działających na rynku mają one na celu rozwijać swoją markę, przez co często otwierają zupełnie nowe punkty w mieście. Z tego właśnie powodu warto zastanowić się nad tym, czy nie korzystniej byłoby od razu wybrać oprogramowanie Milestone XProtect nastawione na zarządzanie wideo z różnych lokalizacji. Oczywiście standardowe licencje na początku przygody z monitoringiem wizyjnym nie stanowią żadnego problemu dla użytkowników, bowiem można je w dowolnym momencie rozszerzyć.
Czy w systemie nadzoru będą wykorzystywane integrację innych aplikacji?
Płatne licencje oprogramowania Milestone XProtect zapewniają dużo więcej zaawansowanych opcji, podnoszących funkcjonalność całego systemu monitoringu wizyjnego. Co więcej umożliwiają one zainstalować zestaw integracji od różnych producentów np. AXIS Optimizer, dzięki któremu można optymalizować pracę urządzeń w systemach opartych o oprogramowanie Milestone.
W miejscach, gdzie przechowuje się bardzo ważne informacje lub rzeczy materialne występuje wręcz konieczność stosowania dodatkowych systemów, takich jak kontrola dostępu, rozpoznawanie twarzy, wykrywanie ruchu, analityka video i wiele innych. Dobrym przykładem takiego miejsca jest bank, który bez zabezpieczeń tego typu nie byłby godny zaufania. Natomiast właściciel małego sklepu czy domu decydując się na monitoring skupia się wyłącznie na nadzorze wideo.
Podgląd na żywo 24/7
Nie wszyscy użytkownicy mają czas na oglądanie rejestrowanego materiału wideo podczas swojej pracy. Co więcej nie każdej osobie jest potrzebna akurat ta opcja, ponieważ wystarczy, że oprogramowanie XProtect umożliwia szybkie wyszukiwanie nagrań, przedstawiające zdarzenie z przeszłości. Oczywiście jest też wiele przedsiębiorców, którzy chcą być na bieżąco z siecią monitoringu w swoim zakładzie, by móc natychmiast reagować na niebezpieczne incydenty, minimalizując tym samym straty. Na szczególną uwagę zasługuje wersja produktu XProtect Corporate, gdyż dzięki wbudowanym rozwiązaniom ścian wideo i wielowarstwowym mapom użytkownicy mogą efektywniej kontrolować pracowników lub klientów. Jednak rozwiązanie to nadaje się bardziej do nadzoru większych obiektów np. całych metropolii, stadionów czy lotnisk.
Bezawaryjność systemu do monitoringu wizyjnego
Decydując się na oprogramowanie Milestone należy również ocenić, na jaki stopień awaryjności można sobie pozwolić w zastosowanym obiekcie. Większość firm nie jest zależna od awarii, a mianowicie nieoczekiwane przerwanie nagrywania nie opóźnia sposobu ich działania. Z kolei niektóre miejsca nie mogą sobie pozwolić na przerwy w nagrywaniu, ponieważ ma to istotne znaczenie dla ich pracy czy bezpieczeństwa, na wypadek wystąpienia zagrożenia. W takiej sytuacji niezbędna jest funkcja przełączania awaryjnego, która zapewnia bezawaryjną pracę za dodatkową opłatą.